Jsme doma, rádi bychom vyrazili na vyjížďku, ale za okny prší, sněží, nebo mrzne až praští? Nebo bychom se raději přenesli za cyklistickým dobrodružstvím na slunnou Malorku? Řešení existuje - cyklistický trenažer je skvělá možnost, jak trénovat celoročně v suchu a teple a neopustit přitom své obydlí.
Výhody používání cyklotrenažeru
Skvělou vlastností ergometru (jiné označení cyklotrenažeru) je možnost usednout na kolo a absolvovat v podstatě plnohodnotný trénink v pohodlí domova. Stačí si pouze vybrat vhodný prostor, kam se trenažer umístí. Z hlediska bezpečnosti je rozhodně jízda doma na trenažeru bezpečnější, než trénink na pozemních komunikacích, navíc ještě v tomto období šera, mlh apod. A pokud například „do puntíku“ řešíme a plníme tréninkové plány, je i v tomto trenažer skvělý pomocník. Lze totiž přesně pracovat se zátěží a my tak sledujeme pouze parametry jako například výkon, kadence, tepová frekvence a nejsme ovlivňováni okolními vlivy jako vítr, nestabilní terén, či provoz.
Jak vybrat ten správný?
Zařízení můžeme rozdělit na ty s přímým pohonem, kde upínáme pouze rám (bez zadního kola) a nepřímým pohonem, kde upínáme celé kolo. Obě hlavní kategorie mají tzv. brzdu, která pracuje s odporem a vlastně vytváří zátěž, kterou pak pociťujeme při šlapání v pedálech. Samotný odpor představuje fluidní, nebo magnetická brzda a její sílu, respektive zátěž pro nás, lze ovládat na ovladači. Základní modely cyklotrenažerů lze koupit už od 6000 Kč. Pro úplné amatéry, či cyklonadšence, kteří si chtějí jízdu v první řadě vyzkoušet a hned neinvestovat velkou sumu peněz do TOP modelů, doporučuji TACX BOOST TRAINER BUNDLE • holokolo.cz , který nabízí dostatečnou kvalitu a současně jednoduché použití bez složitých nastavování a elektroniky.
Kdo už má něco za sebou, nebo chce rovnou začít na vyšší úrovni, je tu o něco nadupanější model ELITE QUBO FLUID • holokolo.cz .
A pro nejnáročnější uživatele a profíky je tu TACX NEO 2T • holokolo.cz , plně interaktivní ergometr s řadou funkcí.
Tipy pro efektivní trénink
Přípravy jsou v podstatě stejné, jako bychom se chystali na trénink venku, tedy lehké jídlo, dostatek tekutin a k tomu lehké protažení svalů. V uzavřené místnosti na trenažeru se organismus mnohem více zahřívá než venku, proto je nutné pravidelně pít a předcházet tak dehydrataci. Super nápadem je použít stojací ventilátor, který tělo částečně ochlazuje a „osvěžuje vzduch“. Oblečení není žádná věda. Klasické cyklokraťasy s vložkou a k tomu buď krátký dres, nebo jinou základní vrstvu. Například tílko HOLOKOLO AIR • holokolo.cz je lehké, dobře „větrá“ a zároveň skvěle absorbuje pot, čímž tak zvyšuje celkový komfort z jízdy. Skvělým tipem je mít poblíž ručník, který využijeme k otírání obličeje od potu. Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv trénink na trenažeru, je dobré, stejně jako při tréninku venku, udržet princip 3 fází: zahřívací - rozjetí, hlavní, chladící - vyjetí.
Nejčastější chyby
- Nesprávné nastavení trenažeru může vést k nepohodlí nebo zranění. Ujistěme se, že je trenažer správně sestaven a nastaven. Přečti si manuál nebo se poraď s odborníkem.
- Přeskakování zahřívací a chladící fáze může zvýšit riziko zranění. Vždy začínej trénink zahřívací fází (5-10 minut lehké jízdy) a konči chladící fází (5-10 minut lehké jízdy a strečink).
- Přílišná intenzita tréninku bez dostatečného odpočinku může vést k přetížení a vyhoření.
- Nedostatečná hydratace a výživa může negativně ovlivnit výkon a regeneraci.
- Monotónní trénink - může vést k nudě a stagnaci výkonu. Střídej různé typy tréninků (intervalový trénink, vytrvalostní jízda, simulace závodů).
Špatná technika jízdy může způsobit nepohodlí nebo zranění. Zaměř se na správnou techniku jízdy a udržuj správnou polohu těla.
Jak udržet motivaci?
Může se stát, že trénink na trenažeru časem zevšední. Existuje ale řada způsobů, jak si jízdu na ergometru zpestřit. Ideální je používat interaktivní („chytrý“) trenažer. Cena začíná zhruba na 12000 Kč, ale jeho výhody zcela jistě oceníme. Je zde totiž možnost kalibrace a propojení s aplikacemi pro virtuální cyklistiku. Ve zkratce to znamená, že skrz obrazovku se můžeme přidat ke společné vyjížďce s kamarády, projet se po trasách v Itálii, Malorce, nebo kdekoliv jinde po světě, nebo si zazávodit s profíky. To vše a mnohem více nabízí například aplikace Zwift, nebo Rouvy.
Užívejme si tedy cyklistiku celoročně a nenechme se zastrašit špatným počasím, či dlouhými temnými večery. Zkusme trenažer a zjistíme, že skvělá cyklistika se dá zažít i třeba v obýváku. Kolu zdar!